Žlučník je jedním z důležitých orgánů spadajících do zažívacího ústrojí. Nachází se konkrétně v pravé části břicha. Jedná se o velkou zásobárnu obsahující množství žluči. Ta napomáhá k rozpuštění tuků přijatých v potravě. Ty se pak následně mnohem efektivněji stráví a vstřebají. Mimo jiné také pomáhá vyrovnávat prostředí v žaludku, které je výrazně kyselé. Jestliže dojde k problémům se žlučníkem, je zapotřebí držet pečlivě žlučníkovou dietu. Projevy potíží se žlučníkem mohou být různé. Klasiku představují především nepříjemné zažívací obtíže. Jestliže je vám po každém jídle těžko anebo se chystáte na operaci s tímto orgánem, pak je na místě upravit jídelníček, a to poměrně radikálně! Konkrétní žlučníkovou dietu ale určití až lékař, které zjistí, že máte zánět žlučníku, nádory žlučníku anebo žlučníkovou koliku či žlučníkové kameny.
Jídelníček při žlučníkové dietě
Žlučníková dieta se musí dodržovat opravdu striktně, jinak se pacient vystavuje riziku velkých zdravotních komplikací. Nezbytné je především dodržování všech zásad zdravé stravy. Jíst by se přitom mělo při žlučníkové dietě minimálně pětkrát za den. Mezi jídly je ideální dodržovat pauzu nějakých dvou až třech hodin. Ráno byste měli při žlučníkové dietě začít lehkou snídaní. Veškeré pokrmy by měly být vyrobeny z čerstvých surovin. Následné ohřívání jídel se nedoporučuje. V potravinách se totiž dějí procesy, které mohou jídlo po určité době do jisté míry znehodnotit. Důležitá je také příprava pokrmů. Rozhodně jídla vařte anebo duste. Grilování ani pečení se při žlučníkové dietě nedoporučuje. Omezit je nutné i veškeré tučné jídlo a čerstvé pečivo. V úvahu nepřipadá ani jídlo kořeněné. Zapomenout nelze ani na dostatečný příjem tekutin.
Doporučované potraviny
– veškeré netučné maso (hovězí, jehněčí, holub, krocan, divočina)
– vnitřnosti (játra, ledvinky)
– nízkotučná drůbeží šunka
– nízkotučné mléčné výrobky (acidofilní mléko, kefír, sýry s nízkým obsahem tuku)
– vařené brambory, bramborová kaše
– ne úplně čerstvé ideálně celozrnné pečivo
– koláče z kynutého těsta
– jakákoli zelenina v čerstvém či sterilovaném stavu (špenát, květák, kysané zelí apod.)
– kompoty z ovoce zbaveného slupky
– jemnější nekořeněné polévky
– koření přírodního charakteru
– tuky rostlinného i živočišného původu v omezeném množství
– menší množství cukru, medu, džemu, či jiných sladidel
– k pití čaj, ovocné šťávy, mléčné koktejly, slabší káva, minerálka bez bublinek
Nevhodné potraviny
– tučná masa, uzeniny
– ryby sladkovodní i mořské (kapr, losos, tuňák apod.)
– mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku
– silně kořeněné sýry
– brambory v jiném než vařeném stavu (hranolky, chipsy, bramboráky)
– úplně čerstvé světlé pečivo
– palačinky připravované na oleji, koblihy
– vejce natvrdo, volská oka či míchaná vajíčka
– některá zelenina (cibule, zelí), luštěniny
– nedozrále ovoce se silnou slupkou (švestky, hrušky, jablka)
– tučné omáčky a polévky
– silná káva a zejména tvrdý alkohol
Recepty
Kuřecí polévka po asijsku
Potřebujeme:
500 gramů kuřecích prsních řízků, 1 petržel, 2 velké mrkve, čtvrtina celeru, nové koření, bobkový list, 1 lžička soli, 250 gramů čínských předvařených bezvaječných nudlí, lžička sójové omáčky, čerstvý zázvor
Postup:
Maso nejprve omyjeme a umístíme do velkého hrnce s vodou. Vše osolíme a do hrnce dáme nové koření. Poté, co se začne polévka vařit, je zapotřebí sebrat pěnu, jež se vytvoří. Po půlhodině přidáme zeleninu a bobkový list. Následně se bude polévka vařit ještě 45 minut. Pak vývar přecedíme, zeleninu s masem nakrájíme na malé kousky a vrátíme zpět. Přidáme nudle a na kousky nakrájený zázvor. Jemně opepříme a přidáme sójovou omáčku. Dovaříme zhruba pět minut a podáváme.