Investování do různých druhů komodit valná část české společnosti bere pouze jako zábavu bohatých, nikoliv střední třídy. Takhle to však nefunguje. Každý, kdo má odložené nějaké peníze navíc, může kupovat akcie rozličných firem či drahé kovy.
Ty jsou hlavně u investorů začátečníků poměrně oblíbené, jelikož nejde o velké riziko. Mezi drahými kovy pak dominuje zlato.
Bez peněz to nejde
Abyste se stali investory, nepotřebujete miliony, stovky, nebo dokonce desítky tisíc. Nečekejte však v takovém případě kdovíjak velké výnosy. Pořád se ovšem jedná o lepší způsob rozmnožování financí, než je nechat ležet na účtu v bance.
Jak již bylo zmíněno, zlato není příliš rizikové, ovšem to neznamená, že s ním nemůžete jít do ztráty. Stačí jedno dvě špatná rozhodnutí a jste v mínusu. Proto se důrazně doporučuje nebrat investici do čehokoliv jako jistotu výdělku, ale spíše automaticky počítat se ztrátami, případně s úplnou nulou.
Možná byste se divili, ale hodně lidí sáhlo na své životní úspory díky tipu od kamarádů či v novinách a vsadilo je na špatnou kartu. Nechcete-li skončit podobným způsobem, nakupujte pouze za finance, bez nichž se v budoucnu obejdete. Nikdy nepoužívejte například úspory na bydlení. Mohli byste toho nakonec hořce litovat.
Kdy se pustit do nákupu a kdy do prodeje?
Drahé kovy typu zlato či stříbro mají velkou hodnotu nejen díky tomu, že jsou vzácné, ale rovněž i pro své široké využití. Konkrétně zlato se používá leckde, třeba i v elektroprůmyslu. Mnoho výrobků by se bez vodičů z části tvořených právě žlutým kovem neobešlo. Není tak důvod domnívat se, že by se snad měl zájem o zlato zčista jasna během krátké doby snížit.
Naopak. Těžebních míst je čím dál tím méně, tudíž to vypadá, že hodnota jednoho z nejvzácnějších prvků na naší planetě bude stále stoupat.
I proto je dobré zvolit si k nákupu zlata ideální období, kdy bude na minimu své ceny. Obvykle jde o dobu prosperity prostou větších výkyvů na burze či v ekonomice. Tehdy byste měli nakupovat.
Prodej pak uskutečněte v krizi, kdy se ekonomice příliš nedaří. Ideální je, když se nejedná pouze o lokální problém, ale o celosvětovou krizi. Pak je o zlato obrovský zájem a vy ho můžete vesele prodávat za mnohem vyšší cenu, než za jakou jste ho nakoupili.
Jakou podobu zlata zvolit?
Vzhledem k tomu, že zlato není virtuální, nýbrž fyzickou komoditou, může mít celou řadu podob. Kupovat šperky je z pohledu investic naprostý nesmysl. K tomuto účelu se využívají hlavně klasické zlaté cihly, respektive investiční mince.
Cihly se dají koupit v mnoha kvalitativních, velikostních i hmotnostních verzích. Ty nejdražší mohou stát i milion. Pro malého investora nejde o nic, co by se ho mělo týkat. Máte-li k dispozici jen několik málo desítek tisíc, pořiďte si levnější cihličky z méně kvalitního zlata.
Vyloženě krokem vedle není ani koupě investičních mincí. Ty však často nedosahují hodnot cihel, a tudíž je nutné jich pořídit více. Mince se samozřejmě nedají využít v obchodě při placení, ovšem mohou dobře posloužit třeba jako pěkný dárek.
Mnohdy se jedná o krásně zdobené kousky, jež dokonce mohou být obdařeny i portréty různých českých či slovenských osobností. Klidně si tak můžete koupit minci, na níž je vyobrazen Karel IV.
Zlato patří do trezoru
Chcete-li kupovat zlato, bez trezoru se nejspíš neobejdete. Schovat takovou cennou věc někam do almary se nejen nehodí, ale také nejde o nic bezpečného.
K tomuto účelu se dají využít i bankovní sejf, nicméně očekávejte docela tučné poplatky. Z dlouhodobého hlediska jde o nerentabilní záležitost, zvláště u zlata menší hodnoty. Dobrý domácí trezor není zase tak drahý, abyste nad jeho koupí museli přemýšlet zbytečně dlouho.