Takzvaný infarkt myokardu je dnes poměrně častým zdravotním problémem. Je s ním spojena celá řada rizikových faktorů, na které se společně podíváme. Jejich eliminací lze riziko výskytu výrazně snížit.
Jaké jsou hlavní příčiny infarktu?
Nejprve se podíváme na příčiny, které mnoho lidí jenom velmi těžko ovlivní. Jednou z nich je tedy rodinná anamnéza. Pokud tento problém prodělal někdo z rodiny, je skutečně třeba být na pozoru. Dále do této kategorie spadá také cukrovka. I ta může být spojena s dědičností a tak pokud se objevuje v rodině, je nutné dát si pozor, chodit na testy a tento zdravotní problém pochopitelně léčit.
Dále se podívejme i na příčiny další. Sem můžeme zařadit třeba vysoký krevní tlak, který není dlouhodobě léčen. Problémem ale mohou být i různé poruchy s metabolismem tuků. Za následek mohou mít vysokou hladinu cholesterolu. Té lze však dosáhnout pochopitelně i špatným životním stylem. Příkladem jsou:
- Příliš tučná jídla
- Nezdravá příprava jídel
- Nedostatek pohybu
Pochopitelné je i to, že vliv na příčinu infarktu má také nadváha a nedostatek pochybu. To se ostatně také váže k nezdravému životnímu stylu.
Jak na infarkt reagovat?
Je několik celkem dobře charakteristických znaků, podle kterých je možné infarkt myokardu poznat. Je to například dušnost, stejně jako bolest na hrudi a velmi často je to také bolest v levé paži. Prioritou by mělo být pochopitelně zavolání na linku 155, kdy dojde k vyslání záchranné služby. Dále je přirozeně nezbytností provést zásady resuscitace, pokud pacient nedýchá a nemá puls. Dnes je doporučována nepřímá srdeční masáž. U lidí, kteří mají znalosti a zkušenosti, může být doplněna dýcháním z úst do úst. U laiků se však doporučuje jenom masáž srdce, jelikož i ta plně stačí k tomu, aby byla první pomoc prováděna správně. Správná frekvence je minimálně 100 stlačení za minutu.