Zhubnout, a to co nejúčinněji, chce dnes každý z nás. Cesta k tomu ale nemusí být zase tak náročná. Zvláště, pokud hledáte možnosti, jak zhubnout za měsíc. V tomto směru jsou dvě hlavní možnosti, a to buď hubnutí přirozené a pozvolné, kdy lze ztratit bez problémů okolo 4 kilogramů. Druhá varianta je poté náročnější redukční program, kdy se lze dostat i na 7 kilogramů, které během tohoto měsíce shodíte. Pojďme se tedy seznámit s oběma.
Jak by mělo vypadat přirozené hubnutí?
Nyní tedy začneme hubnutím přirozeným, a tedy tím pozvolným. To je koncipováno hlavně jako zdravý, pravidelný a správně sestavený jídelníček. V něm by nemělo chybět alespoň pět porcí denně, které během tohoto režimu jíme. Samozřejmostí je i to, že je třeba daný jídelníček doplnit o četné tekutiny, ideálně v podobě běžné vody z kohoutku, a to v množství 3 litrů za den.
Skladba potravin by poté měla být hlavně hodně pestrá. Naprostým základem je ovoce a zelenina, a obojí by mělo být součástí každého konzumovaného jídla. Dále je třeba zaměřit se hlavně na bílkoviny, které najdeme v bílém masu, ale také velmi kvalitních šunkách, nebo i mléčných výrobcích. Ty by měly být hlavně nízkotučné. Skvělým zdrojem je ale i vaječný bílek a syrovátka. Další nezbytností je ale i vláknina, získávaná třeba z celozrnného pečiva, nebo celozrnných těstovin.
V tomto dietním režimu by se ale nemělo zapomínat ani na sacharidy, a to ať už ve zmíněných těstovinách nebo pečivu, tak ani v rýži, nebo třeba v bramborách. Zmíněné varianty poté doplníme dostatkem ryb, luštěnin, ale také ořechů, a to pro jejich obsah zdravých tuků.
Co by jídelníček obsahovat neměl?
S tím souvisí i to, co bychom měli z jídelníčku vyloučit. Měla by to být všechna jídla, která připravujeme smažením. Stejně tak je třeba vyloučit všechno tučné, a to primárně maso. Stejně tak do jídelníčku nepatří sladká jídla, cukrovinky, ale i smažené chipsy a podobné pochutiny. V souvislosti s těmito zakázanými potravinami je třeba říci, že ty jsou zakázány i u druhého, onoho náročnějšího režimu, který si nyní představíme.
U tvrdšího režimu vsadíme na málo kalorií a hodně bílkovin
Náročnější dietní režim samozřejmě znamená rychlejší úbytek váhy, ale ne vždy snadný proces, zvláště s ohledem na to, abychom vše vydrželi po celý měsíc. Základem stravy by jako v prvním případě měla být zelenina a ovoce. Zde už se ohlížíme na ty nejméně kalorické druhy, které nás mohou zasytit, a zároveň našemu tělku nijak neuškodí v tom, že by přinášeli zbytečnou energetickou hodnotu. I zde by měla být strava rozdělena do pěti jídel, ale určitě menších.
Dále je třeba dbát na dostatečnou dodávku bílkovin. Ty je třeba čerpat výhradně z netučného bílého masa, z vaječných bílků, nebo také syrovátky. Šunky při případný obsah soli dovolené nejsou, a stejně tak ani mléčné výrobky. Jejich tuk, a to i v nízkotučných verzích by totiž celý úbytek váhy zpomaloval.
Co je v této dietní fázi také zakázáno, to jsou sacharidy. Je sice možní jíst menší množství celozrnného pečiva, a to kvůli vláknině, ale jinak je třeba vyloučit přílohy typu rýže, brambor a těstovin. Právě sacharidy totiž do našeho těla mohou přinášet energetickou hodnotu, a tedy i kalorie, které potřebujeme udržet na co nejnižších hodnotách.
Sport je v hubnutí druhým nejdůležitějším faktorem
Hledáte-li skutečně rychlou a účinnou cestu, jak zhubnout za měsíc co možná nejvíce, nezapomeňte ani na sport. I v tomto směru existují stejně jako u jídelníčku dvě možné varianty. Tím prvním je posilování, kdy hlavně trénujete vaše svaly a podpoříte jejich růst. To s ohledem na úbytek tuků ale rozhodně není ta správná cesta.
Mnohem účinnější je totiž takzvané aerobní cvičení. Tedy běh, chůze, jízda na kole, nebo i plavání. Díky těmto aktivitám se nám zvedne tep, díky čemuž také zrychlíme metabolismus a potřebu energie. A tu tělo kromě jiného čerpá i z uložených tukových zásob, díky čemuž je samozřejmě i účinně spaluje.