Jednou z poměrně známých a bohužel i velmi rozšířených civilizačních chorob je cukrovka. Jedná se o nemoc, kterou dnes trpí v České republice přes 700 000 lidí. Příčinou cukrovky mohou být u jednoho typu vrozené genetické dispozice a u typu druhého se jedná o nemoc, jejímž hlavním viníkem je sám konkrétní jedinec. Nevhodný životní styl kombinovaný s nedostatkem pohybu a obezitou k tomuto typu cukrovky jednoznačně vede. Je přitom možné najít celou řadu potravin, které jsou schopny aktivně snižovat hladinu cukru v krvi a působit tak pozitivně. Jestliže ale i u vás cukrovka vypukne, vede to logicky ke změně vašeho životního stylu, která bude spojena s nezbytnou dietou.
Jídelníček při cukrovce
Hlavních zásad jídelníčku při cukrovce je celá řada. Začít bychom měli u přiměřeného množství zkonzumovaných potravin. Při cukrovce je v každém případě zapotřebí jíst střídmě, aby se nezvyšovala vaše tělesná hmotnost. Samozřejmostí musí být také dodržení doporučeného množství sacharidů. V každém případě se vyvarujte potravin s obsahem cukru. Doslazení je nutné řešit za pomocí umělých sladidel. Přípustné množství potravy, kterou přijmete za den, si rozdělte do nějakých 5 až 6 jídel. Hodně důležité je i zařazení zeleniny do jídelníčku. Zakomponovat se do pravidelného jídelníčku musíte také celozrnnou mouku ve formě vlastního či kupovaného pečiva. Vhodné jsou i mléčné výrobky, a to především ty s nižším obsahem tuku. Zastoupení živin ve stravě by mělo být také maximální.
Doporučované potraviny
– mléčné netučné výrobky
– kvalitní rostlinné tuky (panenský olivový olej a margaríny)
– šunka (ideálně kuřecí)
– libové maso (králík, kuře anebo krůta či ryby)
– maximum ovoce a zeleniny
– celozrnné těstoviny (špagety či jiné tvary)
– celozrnné anebo alespoň vícezrnné pečivo
– rýže natural
– brambory
Nedoporučované potraviny
– cukr a nápoje, které jej obsahují (cola apod.)
– uzeniny a paštiky s vysokým obsahem tuku
– vnitřnosti (játra, ledviny, srdce atd.)
– tučné mléčné výrobky (vysokoprocentní smetana)
– potraviny s vysokým obsahem soli
– veškeré bílé pečivo včetně kynutých koláčů
– vaječné těstoviny a žloutky vajec
– alkoholické nápoje všeho druhu
Recepty
Bramborový salát pro diabetiky ( 1619 kJ)
Potřebujeme na 4 porce:
1 kg brambor, 400 g mrkve, 300 g celeru, 300 g petržele, 250 g sterilovaného hrášku v konzervě, 100 g pórku, sůl a pepř, 100 g octa
Postup:
Brambory uvaříme přímo ve slupce. Kořenovou zeleninu následně očistíme a přidáme do vody ocet a sůl. Vše povaříme a zeleninu pak nakrájíme na typické kostičky. Pak je smícháme v míse se zeleninou, nakrájeným pórkem a sterilovaným hráškem. Nakonec vše dochutíme solí a pepřem.
Guláš dvou mas ( 4780 kJ)
Potřebujeme na 4 porce:
320 g libového vepřového a hovězího masa, 40 g oleje, 60 g cibule, 60 g rajčat, 30 g paprik, 20 g tvrdšího chleba, kmín, sůl, několik kusů bobkového listu
Postup:
Maso nakrájíme na kostičky a opečeme na kvalitním oleji. Až je maso kompletně opečené, podlijeme jej teplou vodou. Následuje přidání veškeré zeleniny, kterou máme předem připravenou. Pokrm dochuťte solí, kmínem a bobkovým listem. Maso je třeba dusit až do doby, kdy kompletně změkne. Po změknutí masa můžeme guláš zahustit nastrouhaným chlebem s tím, že vytáhneme bobkový list.
Tvarohová buchta
Potřebujeme:
200 g hrubé mouky, Fan sladidlo Sorbit s obsahem sacharinu 100g, 1 prášek do pečiva, 3 vejce, 100 g Hery na pečení, 250 g měkkého tvarohu, čokoládu pro diabetiky
Postup:
V první řadě oddělíme žloutky od bílků a z bílků musíme ušlehat sníh. Žloutky následně utřeme spolu se Sorbitem a potom přidáme tvaroh a měkčí Heru. Těsto pak nalijeme do předem vymazané a vysypané formy na bábovku. Zvolna pečeme v předehřáté troubě. Nakonec bábovku polijeme čokoládou.