Máte rádi procházky přírodou? Pokud ano, dejte pozor na to, kam šlapete. V přírodě nikdy nejste sami, jelikož na vás čekají nejenom její krásy, ale i možné nebezpečí. Proto buďte připraveni a podívejte se s námi co dělat, když vás uštkne had. Problém nastává, pokud jde o jedovatého hada, u nás je to pochopitelně zmije.
Na škrtidlo zapomeňte
Mnoho dřívějších rad bylo spojeno se zaškrcením končetiny, a to nad ránou, směrem k srdci. Na toto pravidlo zapomeňte. Přílišné utažení může nejenom poškodit tkáň, ale vést i k trvalému poškození. Jed zmije není tak silný, aby vás ohrozil na životě.
Jed neodsávejte, ani neodstraňujte tkáň
Možná se setkáte i s radou, která je spojena se snahou jed vysát. Opět velká chyba. A to jak z důvodu, že do sebe může dostat jed i druhá osoba, tak z důvodu, že se rána začne více prokrvovat a jed se rychleji dostane do krevního oběhu. Stejně tak zapomeňte na jakékoliv odstraňování – vyřezávání tkáně. I zde naděláte spíše více škody, než užitku.
Dezinfikujte a uveďte uštknutého do klidu
Pokud dojde k uštknutí, je jedinou správnou pomocí dezinfekce rány. Buď určenými přípravky, nebo alespoň čistou vodou. Dále uveďte uštknutého do klidu – měl by sedět, nebo ležet. A to tak, aby postižené místo bylo co nejméně pod úrovní srdce. Také nezapomeňte na odstranění případných stahujících předmětů, jako jsou:
- Šperky
- Hodinky
- Těsné oblečení
Zajistěte potřebný transport
Dále je nezbytné zraněného dopravit k odbornému lékařskému ošetření. Ideální je použít nosítka a poškozenou končetinu nechat viset dolů. Pokud si nejste jisti transportem svépomocí, můžete kontaktovat i první pomoc na lince 155. Zde získáte i informace o první pomoci, stejně jako k vám může být vyslána posádka, která pacienta následně k ošetření převeze. Teprve lékař může aplikovat případné sérum, a to až po vyloučení možných alergických reakcí.