Při dietě je třeba dbát na pestrou stravu, ale také dostatek těch látek, které tělo nezbytně potřebuje. Samozřejmě většina takových je prospěšná, ale jsou i takové, které jsou logicky prospěšné ještě o nějaký ten kousek více. A to především proto, že díky nim můžeme hubnout mnohem rychleji a snadněji. A právě onou doslova zázračnou látkou, kterou najdeme v naprosto běžných potravinách, je vláknina, jejíž dostatek by měl být základem každého zdravého a samozřejmě také dietního jídelníčku.
V čem nám může vlákni především pomoci?
Pokud je k něčemu vláknina skutečně doporučována, tak je to hlavně v souvislosti s tím, že dokáže dobře zasytit. Abychom tedy uvedly vše na pravou míru, díky svým vlastnostem dokáže tělu navodit dlouhodobější pocit sytosti. To vede k tomu, že nemáme potřebu se přejídat, nebo jíst příliš často. Pozitivem tohoto je samozřejmě i nižší přijatá kalorická hodnota, což vede k rychlejšímu čerpání energie z tukových zásob, a tedy i k hubnutí jako takovému. Kromě pocitu nasycení ale vláknina také zabraňuje případné chuti k jídlu.
Jídlo déle žvýkáme
Další pozitivní vlastností vlákniny je to, že pokrmy, ve kterých je obsažena, často vyžadují mnohem delší zpracování v našich ústech, a tedy i žvýkání jako takové. To lehce souvisí s předchozím stavem, jelikož čím pomaleji jíme, tím se dříve cítíme nasyceni, a tak sníme pouze menší porce. Logicky tento pocit navodí i vláknina samotná, která se dostane do našeho žaludku a tedy i do našeho těla.
Velmi prospěšná je i v oblasti našich střev
Kde však tato látka také působí, to jsou naše střeva. Zde se zasazuje především o lepší a kvalitnější trávení, a také o předcházení případné zácpě. Negativem v tomto ohledu může být i průjem, který hrozí při skutečně velkých vlákninových porcích, a tedy pokud dojde k předávkování. S vlivem na náš trávicí systém souvisí také to, že vláknina dokáže účinně působit na to, s jakou rychlostí jsou tráveny a využívány cukry. I u potravin, kde je cukr využíván ihned, může vláknina tento proces zpomalit. Tímto cukrem jsou tak průběžně vyživovány například svaly, a tak nedojde k tomu, že by se ukládal, nebo že by dokonce docházelo ke zvyšování jeho hladiny v krvi.
Kde vlákninu najdeme?
Nyní tedy víme, v čem nám může být vláknina prospěšná, a je ideální seznámit se i s tím, kde ji vlastně najdeme, abychom ji mohli tělu dopřát přírodní cestou. Dokonalým příkladem je vše celozrnné. Ačkoliv mnozí z nás znají výhradně celozrnné pečivo, existují také celozrnné těstoviny, které se vyrábějí se speciální mouky, a tak jsou taktéž velmi dobrým zdrojem právě této látky. Najít ji ale můžeme také v ovoci. V tomto směru je dobrým příkladem třeba běžné jablko, nebo hruška. U obou druhů, ale i jim podobných je však třeba zaměřit se hlavně na slupku, jelikož právě v ní je vlákniny to největší množství. Plně tak stačí 2 kousky ovoce denně, a vlákninu budeme průběžně doplňovat. Třetí variantou jsou různé luštěniny, ale třeba také ořechy. V obou případech platí, že výběr by měl být co možná nejpestřejší. Určitě je dobré uvést i to, že v případě ořechů tělu dodáme i zdraví prospěšné tuky, a v případě luštěnin můžeme podpořit činnost našich trávicích orgánů, hlavně potom střev.