Zdravá strava je řešením mnoha potíží. Od zdravotních problémů až po problémy s nadváhou. Proto se o této problematice všude mluví a také píše. Obecné rady co jíst a čeho se vyvarovat zná asi každý z nás. Dodržování těchto doporučení je již druhá věc. Některé státy jdou dokonce tak daleko, že daňově znevýhodňují nezdravé potraviny. Je ještě brzy na to, aby bylo jasné jestli jsou tato opatření účinná, nebo se míjejí účinkem. Každopádně zdravé strava je velké téma a to nejen ve velké politice, ale i na ulicích mezi lidmi.
Špatné potraviny
Jak se ale vyznat v tom, co jíst a co nejíst? Co je špatná potravina a která je potom ta dobrá. Jistě si každý vzpomena na dobu před pár lety, kdy se vychvaloval margarín a dávalo se mu přednost před máslem. Nyní je trend zcela opačný. Podíl margarínu koupeného zákazníky začíná klesat a podíl másla narůstá. Co je tedy špatné a co ne? Něco podobného se nyní děje s tuky. Dlouho se tradovalo že nasycené jsou těmi špatnými, zato nenasycených se nemusíme bát, ba co víc, jsou tělu prospěšné a dokonce zdravé. V poslední době se vynořily studie, které tvrdí že nasycené i nenasycené tuky škodí. Jak se v tom může laik vyznat a čemu vlastně má věřit.
Jaké je zdravé stravování
Asi nejlepší je jíst s mírou a to vše. Nehledět na nejnovější výzkumy, že vaječný bílek je zdravější než žloudek, zítra to bude zase obráceně. Jsou ale základní pravidla, která se vyplatí dodržovat. Všeho s mírou. I zatracované uzeniny si člověk na dietě může dopřát, ale měl by si vybrat takové, kde je co největší podíl masa a co nejmenší podíl soli. Pečivo si koupit raději celozrnné než z bílé mouky. Pozor ale, výrobci se naučily různé finty. Pokud si koupíte cereální pečivo, tak může klidně být z bílé mouky. Cereální zní zdravě, ale ve skutečnosti znamená, že pečivo je vyrobené z obilovin. Bohužel, výrobci mají své zájmy a ty se nemusí shodovat se zdravým stravováním.
Optimální složení jídelníčku
Jaké je tedy optimální složení jídelníčku pro někoho, kdo chce hubnout a drží dietu. Optimální je vyvážený strava bohatá na vlákninu, potřebné minerály a vitamíny. To se sice lehce řekne, ale hůře udělá. Pokud by člověk neznalý problematiky měl připravovat sám jídelníček, tak to pro něho bude obtížný úkol. Vyznat se v jednotlivých energetických hodnotách potravin, v nutričních hodnotách a v množství vlákniny. Někdy je to obtížné i pro odborníka stanovit správný jídelníček klientovi na míru. Obzvláště, pokud má klient i nějaké zdravotní problémy, nebo nemůže jíst nějaký druh stravy.
Zdravé neznamená dobré
Pokud se vám podaří sestavit vhodný jídelníček, neznamená to, že by byl i chutný. Obzvláště pro někoho, kdo byl zvyklí na výrazná jídla. Stačí jen ubrat soli a jídlo se takovému člověku může zdát mdlé a nevýrazné. Hodně lidí má totiž chutě dost poničené a bez vydatné dávky koření si jídlo nedokáží ani představit. Naštěstí se chutě při používání méně soli a koření dokáží srovnat a pokud nám dietní strava nebude chutnat první den, neznamená to, že za dva týdny se nám bude zdát stejně bez chuti.
Proč navštívit výživového poradce
Sestavení zdravého a chutného jídelníčku je pro laika problém, proto je lepší navštívit odborníka. Nemusíte se bát za výživovým poradcem přijít na konzultace. Jsou dokonce renomované společnosti, kde je takováto konzultace zcela zdarma a do včetně vstupní diagnostiky. Například společnost Naturhouse poskytuje takového konzultace zdarma a to ve všech 40-ti zemích, kde společnost působí. Výživový poradce vám dokonce zdarma sestaví jídelníček na týden dopředu, tedy do další konzultace. Pokud uvažujete o dietě, tak není důvod nezávazně nenavštívit společnost Naturhouse.