Ketonová dieta je často označována v mnohých článcích a studiích také jako proteinová či ketogenní dieta. Jedná se o dietu, která je svým obsahem velmi podobná Atkinsově dietě. Není se čemu divit, jelikož základem ketonové diety je omezení konzumace sacharidů. Člověk dodržující ketonovou dietu by měl jíst pouze bílkoviny a tuky. Tělo se při ketonové dietě dostává do takzvané ketózy. V tomto stavu si tělo nebere energii ze sacharidů, ale sahá do tukových zásob. Tím pádem dochází k poměrně rychlému a efektivnímu hubnutí. Aby organismus zůstal ve stavu ketózy, nesmí člověk přijmout více než 40 gramů sacharidů. Pokud s dietou začnete, stav ketózy se dostaví až po době, kdy tělo spotřebuje zbytek energie pocházející ze sacharidů. Ketony, tedy základní jednotky ketonové diety, vzniknou z mastných kyselin, respektive z tuků.
Zkušenosti
Za dobu své existence si ketonová dieta našla spousty svých příznivců. Velkou výhodou ketonové diety je to, že člověk může zhubnout hodně rychle. U mnohých konkurenčních diet je rychlé hubnutí prakticky nemožné. Zkušenosti mnohých hovoří pozitivně. Důkazem budiž i mnoho známých osobností, které ketonovou dietu držely. Jmenovat můžeme Dádu Patrasovou. Tato známá celebrita byla schopna shodit celkem 10 kilogramů. Dle jejich slov přitom i vařila pro rodinu. Jen si jednoduše nedávala přílohy, které logicky obsahovaly vysoké množství pro ketonovou dietu nežádoucích sacharidů.
Jídelníček
Sacharidy si při této dietě můžete dopřát pouze v absolutním minimu, a to do 40 gramů. Jinak můžete pouze potraviny obsahující tuky a bílkoviny. Přehledně si tedy ukažme doporučené potraviny a jídlo, jejž byste si dávat neměli.
Doporučované potraviny:
– maso a uzeniny
– mořské i sladkovodní ryby
– vejce (ideálně domácí)
– nesladká zelenina
– instantní pokrmy, které neobsahují sacharidy
– panenský olej
– kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa přesahujícím 60%
– jádra ořechů a různá semínka
– z ovoce snad jen avokádo anebo citrony
Nedoporučované potraviny:
– veškeré pokrmy s obsahem mouky, a to i celozrnné
– obiloviny všech druhů (rýže, kuskus, jáhly, pohanka, kroupy atd.)
– sladká zelenina (mrkev, kedlubny, červená řepa)
– některé luštěniny (hrách, kukuřice)
– brambory v jakýchkoli podobách
– většina ovoce mimo to v doporučovaných potravinách
– potraviny obsahující hodně cukru (většina sladkostí, jako jsou sušenky, cukroví apod.)
– alkoholické nápoje
– káva
– chipsy, tyčinky a další pochutiny
Denní jídelníček při ketonové dietě
Snídaně: Šunka, zelená paprika
Svačina: Míchaná vejce bez žloutků
Oběd: Přírodní steak, okurkový salát
Svačina: Odtučněný tvaroh
Večeře: Tuňák ve vlastní šťávě
Recepty
Kuřecí steak s volským okem a se zeleninou
Budeme potřebovat:
Kuřecí maso, zelené papriky, okurky, vejce, panenský olivový olej
Postup:
Steak osmahneme na olivovém oleji, osolíme, okořeníme přírodními bylinkami. Na pánev vyklepneme jedno vejce. Servírujeme s čerstvou zeleninou. Ideální jsou okurky anebo papriky. Pokud budete chtít, můžete si zeleninu také osmahnout na pánvi.
Diskuse
Ketonová dieta je častým terčem různých diskuzí, ve kterých se mluví jak o kladech, tak i o záporech tohoto druhu hubnutí. Nespornou výhodou ketonové diety je možné rychlá zhubnutí v řádu klidně i jednoho týdne. Nepříjemné ale může být pro mnohé opětovné pomalé přecházení ke klasické stravě. Často u této diety funguje přímá úměrnost mezi rychle odbouranými kilogramy díky ketonové dietě a mezi kilogramy, které mnozí lidé rychle naberou díky všudypřítomnému jo-jo efektu. Ketonovou dietu dnes podporuje celá řada různých firem nabízejících speciální potraviny vhodné při této dietě. Můžete si dát třeba speciální hmotu, jež vypadá jako těstoviny, nicméně neobsahuje sacharidy, ale vyloženě jen proteinovou hmotu.